Co oferują Samsung Galaxy S9 i S9+? Który wybrać?

| 0 Komentarzy
Premiera Samsunga Galaxy S10 przekłada się na obniżkę cen Samsungów S9 i S9+. Czy warto je kupić? Który wybrać?

Jak to bywa w przypadku smartfonów z serii Galaxy S, na rynek trafią dwie wersje urządzenia (S9 i S9 Plus). Różnić się będą przede wszystkim przekątną ekranu, niektórymi parametrami technicznymi oraz, rzecz jasna, ceną. Zanim jednak do owych różnic dojdziemy, warto zacząć od początku.

Polecane smartfony Samsung

 

Samsung Galaxy S9 i S9+: design i konstrukcja

Producent zapowiadał pewne zmiany w designie i takie też się pojawiły. Nie są one jednak na tyle duże, by można było powiedzieć o rewolucji. Ramki okalające ekran Infinity (o zaokrąglonych rogach) uległy niewielkiemu zmniejszeniu, dzięki czemu wyświetlacz w jeszcze większym stopniu dominuje na przednim panelu.

Co nie dziwi, Samsung zdecydował się na wykorzystanie Gorilla Glass 5, które ma zagwarantować doskonała ochronę przed uderzeniami. Jak natomiast prezentuje się tył obudowy? Został on wykonany z aluminium, jednak nie to jest najważniejsze. Zmianie uległo bowiem położenie czytnika linii papilarnych, który nie znajduje się obok aparatu a pod nim. W Galaxy S9+, w którym mamy do czynienia z dwoma aparatami, zostały one ułożone pionowo.

Oczywiście obudowa smartfona jest pyło i wodoodporna. Samsung Galaxy S9 spełnia normę IP68, czyli oficjalne potwierdzenie o wodoszczelności i odporności na pyły. Jego obudowa powinna wytrzymać zanurzenie do  1,5 metra głębokości przez 30 min. Zarówno wersja podstawowa, jak i plus występują w czterech matowych kolorach – czarnym, fioletowym, szarym i niebieskim.

Samsung Galaxy S9 i S9+: parametry techniczne

Jak nietrudno się domyślić, zmiany pojawiły się również pod obudową. Samsung zamontował nowe podzespoły i zmienił niektóre parametry.

Jak widać, oba modele różnią się między sobą przekątną ekranu, pamięcią RAM, liczbą aparatów oraz pojemnością akumulatora. A jak to wygląda względem poprzedniej serii flagowców Samsunga? Galaxy S9 i S9+ korzystają przede wszystkim z nowszego procesora – jest nim Exynos 9810 o maksymalnym taktowaniu 2.7 GHz, podczas gdy w S8 był to Exynos 8895 z taktowaniem 2.3 GHz. Warto w tym miejscu podkreślić, że modele kierowane na rynek w Azji i USA będą pracowały z użyciem procesora Qualcomm Snapdragon 845.

Zmienił się również układ graficzny, a także drobne elementy związane chociażby z nowszym systemem operacyjnym czy portem USB. Najważniejsze zmiany dotyczą jednak aparatu i obsługiwanych funkcji.

Samsung Galaxy - aparaty

Pod tym względem możemy mówić o sporych zmianach, ponieważ Samsung postawił na poprawę jakość zdjęć wykonywanych nocą, a także nowe opcje nagrywania materiałów wideo.

W przypadku zdjęć, wspomnieć należy przede wszystkim o tym, że aparat (ponownie 12-megapikselowy) otrzymał dwie przysłony – f/2.4 oraz f/1.5. Pierwsza jest wykorzystywana podczas robienia zdjęć w dzień, dzięki czemu nie będą one prześwietlone. Jeśli jednak nadejdzie wieczór i noc, przysłona rozszerza się do wartości F1.5. Sprawia to, że do matrycy aparatu dociera prawie o 30 procent więcej światła niż w przypadku Galaxy S8 (przesłona F1.7). Oczywiście przekłada się to na lepszą jakość zdjęć wykonanych w nocy.

Przesłony można zmieniać ręcznie, jednak domyślnie ustawiona jest opcja automatyczna. 

Uwaga!

Inną nowością jest fakt, że matryca współpracuje teraz z pamięcią DRAM. Zapisywane są w niej dane, które następnie trafiają do przetwornika obrazu. Co to zmienia? Pojawia się funkcja Super Slow-mo, pozwalająca na nagrywanie odcinków w 960 klatkach na sekundę (aż 32-krotne spowolnienie!). Co więcej, użytkownicy mogą skorzystać także z oprogramowania funkcji Super Slow-mo, dzięki któremu wprowadzane są tryby nagrywania ręcznego lub automatycznego.

Omawiana technologia usprawnia również robienie zdjęć. Dzięki pamięci DRAM, do przetwornika trafia więcej danych – pojedyncze zdjęcie składa się z 12 fotografii, co pozwala uzyskać finalne zdjęcie lepszej jakości. Oczywiście nie można zapomnieć także o rozbudowanym oprogramowaniu aparatu, a  także możliwości nagrywania filmów w 4K (zastosowano nowy kodek H.265). W Samsung Galaxy S9+ pojawił się podwójny aparat – umożliwia on między innymi rozmywanie tła.

Nowe odsłony flagowców od Samsunga wprowadzają lepsze zabezpieczenia. Użytkownik może zablokować i odblokować urządzenie łącznie aż na 6 sposobów. Z użyciem:

  • czytnika linii papilarnych (Samsung Galaxy Fingerprint),
  • systemu rozpoznawania twarzy (Face ID)
  • skanera tęczówki,
  • krótkiego PINu,
  • hasła tekstowego,
  • wzoru na ekranie blokady.

Przedni aparat i wspomniane rozpoznawanie twarzy może zostać wykorzystane także do tworzenia cyfrowych klonów użytkownika. Mowa o systemie Emoji AR, który z naszego zdjęcia i mimiki twarzy tworzy animowaną postać na nasze podobieństwo. Możemy ją dowolnie zmieniać, a także tworzyć GIF-y.

Samsung Galaxy - głośniki i dodatkowe wyposażenie

Kolejną nowością są dwa głośniki stereo – jeden z nich został umieszczony tradycyjnie na dolnej krawędzi obudowy, natomiast drugi bezpośrednio nad wyświetlaczem. Co ważne, zostały one dostrojone we współpracy ze specjalistami z firmy AKG.

Obsługują one także standard Dolby Atmos. Wszystko to gwarantuje wysokiej jakości dźwięk przestrzenny oraz większą głośność dźwięków (mają być o 1,4 razy głośniejsze niż w przypadku Galaxy S8).

Warto wiedzieć!

Biorąc pod uwagę akcesoria, warto zainteresować się przede wszystkim stacją dokującą DeX Pad, która pozwala na łatwe podłączenie smartfona do monitora. To system, który wznosi funkcjonalność płynącą ze smartfona na zupełnie nowy poziom. Android służy tak sprawnie jak inne systemy desktopowe. Użytkownik pracuje w trybie okienkowym, a więc wygoda pracy wzrasta o kilkaset procent. 

Czy warto kupić Samsunga Galaxy S9 lub S9 plus?

Zgodnie z zapowiedziami twórców, w przypadku Samsunga Galaxy S9 i S9+ możemy mówić o pewnego rodzaju ewolucji. Wydaje się jednak, że została ona przeprowadzona w sposób prawidłowy. Udoskonalony aparat, nowe głośniki i wyświetlacz działający w wysokiej rozdzielczości (i HDR) rzeczywiście zdają egzamin. Do tego dochodzi więcej niż przyzwoita wydajność, całkiem pojemna bateria oraz drobne elementy takie jak Dual SIM czy nowa wersja systemu Android.

Jednocześnie producent bardzo dobrze rozwija większe zmiany, które zostały wprowadzone w zeszłej wersji. Mowa przede wszystkim o praktycznie bezramkowej konstrukcji ekranu i systemów zabezpieczających dostęp do smartfona. Samo działanie urządzenia określane jest jako praktycznie bezawaryjne.

Wszystko to sprawia, że naprawdę warto zainteresować się nowymi flagowcami Samsunga. Jak kształtują się ich ceny? Po roku od premiery za Galaxy S9 zapłacimy około 2500zł, a za Galaxy S9+ blisko 3000 zł.

5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.